W ciągu ostatnich lat nieprzerwanie rosła popularność sklepów online. W ostatnich czasie dane wskazywały, że zakupy w ten sposób stanowią blisko 30% operacji. Obecna sytuacja i kryzys na świecie wymusi prawdopodobnie drastyczny wzrost tej liczby. Warto zatem przyjrzeć się niektórym zapisom Kodeksu Cywilnego, które powinniśmy znać jako konsumenci. Zacznijmy od odpowiedzi na najistotniejsze pytanie, czyli jaki jest czas na zwrot towaru zakupionego przez Internet.
Czas do namysłu
W sklepie stacjonarnym mamy możliwość dotknąć produktu, obejrzeć, a nawet go przymierzyć. Tych opcji pozbawieni jesteśmy, dokonując zakupów online (i trzeba przyznać, że to jedna z nielicznych wad takich rozwiązań). Ustawodawca zatem dał nam tzw. “prawo do namysłu”. Jest to 14 dni, w ciągu których kupujący może odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
To nie dzień zakupu jest ważny
Jednak, aby dokładnie ustalić, jaki jest czas na zwrot towaru zakupionego przez Internet, trzeba pamiętać kilka, istotnych elementów, bo 14 dni liczy się różnie i termin ten nie zawsze jest tak oczywisty.
Sytuacja pierwsza
W przypadku, gdy kupujesz jedną lub kilka rzeczy dostarczonych jednego dnia, wówczas termin biegnie od dnia następnego po otrzymaniu przesyłki. Przykład: zakup dokonany został przez Internet 6 kwietnia, towar przyszedł kurierem 7 kwietnia. Termin 14 dni na zwrot towaru liczy się zatem od 8 kwietnia.
Sytuacja druga
Jeśli kupujesz produkt w częściach i przychodzą one w kilku paczkach w odstępach kilku dni, prawo do namysłu biegnie od dnia otrzymania ostatniego elementu. Przykład: 6 kwietnia zakupiony został rower górski ze specjalistycznymi, niestandardowym oponami. które z kolei będą dostępne za tydzień. Rower dostarczony jest kupującemu 7 kwietnia, opony 14 kwietnia. Czas na zwrot towaru zakupionego przez Internet biegnie od 15 kwietnia.
Sytuacja trzecia
Dotyczy raczej hurtowni niż klientów indywidualnych, warto jednak o niej wspomnieć. W przypadku, gdy zakup dotyczy jednego produktu w większej ilości, a dostarczanego partiami w odstępach czasowych, wówczas 14 dni liczy się od dnia następnego po otrzymaniu pierwszej części. Przykład: 6 kwietnia hurtownia papiernicza zamawia 1000 sztuk farb dla dzieci, które mają zostać dostarczone w 4 przesyłkach po 250 sztuk. Pierwsza partia dostarczona zostaje 9 kwietnia. Termin 14 dni na odstąpienie od umowy liczy się od dnia następnego tj. od 10 kwietnia.
Nie bój się soboty
Jeśli czas na zwrot towaru zakupionego przez Internet upływa w weekend (sobota i niedziela), dzień świąteczny lub ustawowo wolny od pracy, klient może wyrazić odstąpienie od umowy w pierwszym dniu roboczym.
Pamiętać należy jeszcze jedną istotną rzecz. Rezygnacja z towaru zawsze musi być złożona w formie pisemnej.